Kimse Duymasın

SON DAKİKA

KORDON'DA FAYTON KEYFİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin simge mekanı Kordonda fayton keyfine yeni bir soluk getirdi. Haflinger cinsi özel atlarla koşulan yeni faytonların ilk seferini İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu başlattı..

KORDON'DA FAYTON KEYFİ

 İzmirin simgesi faytonları kente yakışan modern bir görÜnÜme kavuşturmak için yola çıkan İzmir BÜyÜkşehir Belediyesi, Avusturyadan gelen özel atlarla koşulan yeni faytonları Kordonda hizmete aldı. Yabancı dil ve davranış eğitimi almış, özel kıyafetli sÜrÜcÜlerin kullandığı faytonların ilk seferi, İzmir BÜyÜkşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlunun katılımıyla gerçekleşti. Kentin turistik imajına renk katması beklenen faytonlar, İzmirliler tarafından da bÜyÜk beğeni ile karşılandı. Vasıf Çınar Meydanında dÜzenlenen törende konuşan İzmir BÜyÜkşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Kordonun İzmirin gözbebeği olduğunu belirterek, kentin simgesi faytonları ve bu geleneği disipline ederek sÜrdÜrmek için yeni bir dÜzenleme yaptıklarını söyledi. 12 yeni  körÜklÜ fayton ve 35 Haflinger cinsi atla başladıkları fayton işletmeciliği için öncelikle yıllardır faytonculuk yapanları işe aldıklarını söyleyen Başkan Kocaoğlu  şöyle devam etti:

“Kordonu ne kadar iyileştirir ve geliştirirsek, kentimizi o kadar tanıtmış olacağız. Kordondaki ulaşımı sadece akÜlÜ araçlar ve faytonlarla sağlamayı dÜşÜnÜyoruz. 3 yıldır Üzerinde çalıştığımız Kıyı Tasarım Projesinde son noktaya geldik. Ağustos ayından itibaren dÜzenleme ihalelerine çıkacağız. Bu 5- 6 yıllık bir sÜreç. İlk örneklerini gördÜkten sonra vatandaşlarımızın da desteği ile hem Körfezin kıyıları hem Kordon daha yaşanılası bir yer haline gelecek. TÜrkiye coğrafyasında ilk kez projelendirip yaşama geçireceğimiz ve 2013 yılında temelini atacağımız opera binası da bu projelerimiz arasında önemli bir yer tutuyor. SÜrdÜrÜlebilir bir kalkınma için samimi bir şekilde, taviz vermeden hedefe ulaşacağımıza inanıyoruz. Fayton projesi de bizim için kÜçÜk bir adım ama İzmir için önemli. Umarım İzmirliler, kenti ziyaret eden yerli ve yabancı turistler yeni faytonlarımızı beğenir.”

Kentin kruvaziyer turizmdeki gelişimine, EXPO 2015 ve EXPO 2020 sÜrecinin de bu gelişimdeki katkısına dikkat çeken İzmir BÜyÜkşehir Belediye Başkanı, “El birliği, gönÜl birliği ile kentin kanaat önderleri ile birlikte uyum içinde kenti belli bir noktaya getirdik. 7 yıllık çalışmanın sonucunda, İzmir kendi gÜcÜyle dÜnyada hızlı gelişen 200 metropol içerisinde 4. sıraya yerleşti” diye konuştu.  DÜnyanın birçok Ülkesinde cuma ve cumartesi gÜnleri kentin önemli noktalarında şovlar dÜzenlendiğini ve bu uygulamayı İzmire taşımak istediklerini açıklayan Başkan Kocaoğlu, “Kent merkezini canlandırmak, hareketlendirmek istiyoruz. Belirli saatlerde biz yöneticilerin vatandaşla buluşacağı, konservatuar öğrencilerin gruplar halinde mÜzik yapacağı bir ortam yaratmak istiyoruz” dedi.

İ zmirin yeni faytonları,  sabah 09.00dan gece saat 00.00a kadar İzmir' Kordonunda, Liman ile Konak Pier arasında sefer yapacak. Kordon boyunca gÜzergahları arasında yolcu alıp indirebilecek. Konak Pier önÜnde faytonların duraklayabileceği ÜstÜ tenteli gölgelik durak yeri bulunuyor. Faytonların tek gidiş bilet Ücreti ise yabancı turistler için 10 EURO, İzmirliler ve yerli turistler için ise 20 TL. olarak belirlendi.

Kordonda faytonlara koşulan 3- 6 yaş arası 35  Haflinger cinsi at Avusturyadan getirildi.  Victoria Klasik tarzındaki 12 adet körÜklÜ fayton da, bu alandaki Üretimi ile ÜnlÜ Manisanın Akhisar ilçesinde Üretilerek teslim alındı. 4 yolcu ve 1 sÜrÜcÜ kapasiteli olan körÜklÜ tip faytonların yolcu koltukları biri geniş diğeri dar olmak Üzere 2şer kişilik. 

İzmir BÜyÜkşehir Belediyesi, Kahramanlardaki bir alanda faytonlar için kapalı park alanı ve her bir at için 10'ar metrekarelik barınak yaptırdı. Alanda bir de idari bina bulunuyor. Ayrıca, at barınağında atlarla özel olarak ilgilenen bir veteriner görevlendirildi.

 

 

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top