Kimse Duymasın

SON DAKİKA

PETKİMDE HEDEF 5 YILDA 500 DÖNÜM ORMAN

Petkim, hedefini œ5 Yılda 500 Dönüm Orman olarak belirledi..

PETKİMDE HEDEF 5 YILDA 500 DÖNÜM ORMAN

Son iki yıldır Yeni Foçada 150 dönÜm alanda iki adet “Haydar Aliyev Dostluk ve Hatıra Ormanı” kuran Petkim, hedefini “5 Yılda 500 DönÜm Orman” olarak belirledi. Son 11 yılda çevre yatırımlarına 210 milyon Dolar yatırım yapan Petkimin, çalışanlarıyla birlikte Yeni Şakranda oluşturduğu 6 bin fidanlık AtatÜrk Zeytin Ormanı ise ilk meyvelerini vermeye başladı.
Yeni Şakran Belediye Başkanı İbrahim Etem Yorulmaz; limanı, marinası ve cezaevi ile çok dinamik bir yapıya kavuşan beldenin en önemli eksiğinin orman olduğunu belirterek, “Petkim çalışanları, kendilerine yakışan bir yaklaşımla beldemize AtatÜrkÜmÜzÜn adını taşıyan 6 bin fidanlık zeytinlik kazandırmıştı. 2007 yılında dikilen ağaçlarımız ilk ÜrÜnlerini vermeye başladı. Toplanan zeytinlerin Üçte ikisi Aşağı Şakran KöyÜnÜn tÜzel kişiliğine ait. Toplanan ÜrÜnler belediyemizce ihale yönetmeliğine uygun olarak satılıyor ve vatandaşımıza hem sağlıklı besin hem de hizmet olarak geri dönÜyor” dedi. Aliağa bölgesinde Üretim yapan pek çok sanayi kuruluşu olduğunu hatırlatan Başkan Yorulmaz, Petkimin ve çalışanlarının duyarlılığının tÜm şirketlere örnek olmasını diledi. Yeni Şakranın TÜrkiyede oksijen oranı en yÜksek ÜçÜncÜ yerleşim birimi olduğunu kaydeden Yorulmaz, şöyle devam etti:
“Şimdi Petkimden beklentimiz, beldemizi hep birlikte çam ağaçları ile bezemek...  ‘500 DönÜm Orman hedefinden mÜmkÜn olduğu kadar fazla pay almak istiyoruz ve bu duyarlı tutumunu gönÜlden destekliyoruz. Üreten, istihdam yaratan, sanayileşmeye katkı koyan her firmadan aynı duyarlı  davranışı beklemek hakkımız. Gelecek kuşaklara daha yaşanabilir dÜnya bırakmak istiyorsak, yeşile, doğaya ve çevreye saygılı bir sanayileşmeyi gerçekleştirmek zorundayız”

 “BİZ BU YARIŞTA KAYBETMEKTEN MUTLU OLURUZ”

SOCAR TÜrkiye Başkanı (CEO) ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz da, Yeni Foçanın Kapıkaya Mevkiinde 150 dönÜm alanda iki adet Haydar Aliyev Dostluk ve Hatıra Ormanı kurduklarını belirterek, 2009 yılı yazında yaşanan yangın felaketinde kÜl olan bölgede 22 binden fazla fidanın toprakla buluştuğunu belirtti. Ege Orman Vakfı ile yapılan bu çalışmayı, yeni orman alanları ile sÜrdÜrerek 350 dönÜm daha orman kurmak istediklerini vurgulayan Yavuz, Petkim lojmanlar bölgesinde bugÜne kadar dikilen binlerce ağacın “500 DönÜm Orman hedefinin dışında” olduğunun altını çizdi.
Petkim Yarımadasındaki yatırımlar kapsamında hafriyat çalışmalarını yaparken, çevredeki kurum ve kuruluşlardan gelen destek taleplerini de değerlendirip, karşılamaya çalıştıklarını anımsatan Kenan Yavuz, sözlerini şöyle sÜrdÜrdÜ:
“Aliağa Ceza ve İnfaz Kurumları KampÜsÜ MÜdÜrÜ Sayın Halis Orhanın ricasıyla geçtiğimiz haziran ayında STAR Rafinerisi hafriyat sahasından çıkan 410 kamyon toprağı, peyzaj ve yeşillendirme çalışmalarında kullanılmak Üzere Yeni Şakran Cezaevine teslim etmiştik. Bu hafta içinde 720 kamyon toprağı daha cezaevine teslim ettik. Böylece bin 130 kamyon toprağa ulaştık. Biz sanayiciyiz… Çevreye, insana, doğaya duyarlı ve saygılı bir sanayileşmenin peşindeyiz. ÇÜnkÜ bizler, 30 yıldır Üretim yaptığımız fabrikalarımızın hemen yanı başında çocuklarımızla birlikte yaşıyoruz. Yaptığımız tÜm projelerde ailelerimizi dÜşÜnerek hareket ediyoruz. Petkim Yarımadasında kuracağımız enerji santralimizin maliyeti normal şartlarda 700 milyon Dolar iken, çevreye yönelik dÜnyanın en ileri teknolojilerini kullanabilmek adına bu maliyetimiz 300 milyon Dolar artarak 1 milyar Dolara yÜkseldi. Ancak bu durumdan hiç rahatsızlık duymuyoruz. Komşumuz olan tÜm sanayi kuruluşlarına da çevreye yönelik sosyal sorumluluk projelerinde yarışmayı teklif ediyoruz. Şunu tÜm içtenliğimle söylemeliyim ki, biz bu yarışta mağlup olmaktan mutluluk duyarız.”
 

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top