KOMŞUDA ROKET SAVAŞI GÖKYÜZÜNÜ  AYDINLATTI...
METİN YILDIRIM: TAŞI ATANLAR BULUNSUN...
BORNOVA DENİZLE BULUŞUYOR...
1000 SATRANÇCI BUCA'DA BULUŞACAK...
Bu yazı 17.03.2014 / 19:03 tarihinde eklendi. 1205 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MHP KARŞIYAKA BELEDİYE BAŞKAN ADAYI LÜTFİ KILIÇ... - .AVNİ ERBOY

AVNİ ERBOY, KARŞIYAKA BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARIYLA SOHBET EDİYOR... (4)
.AVNİ ERBOY

Başkan adaylarıyla sohbet ederken, çok yabancısı olduğum siyasetin derinliklerine öylesine dalıp gidiyoruz... Ne siz sorun, ne de ben söyleyeyim...
Ama özetlersek, adayların işi gerçekten de çok zor. Kolaylık, başkan olunca mı, yoksa "gerçek zorluk" o zaman mı başlıyor bilemem...
MHP'nin Karşıyaka Belediye başkan adayı, tanıdık... Çarşı esnafından, aynı zamanda da işadamı. Lütfi Kılıç'la sohbet ederken, sözü dönüp dolaştırıp "Benim arkamda hiç bir rand yok. Sadece Karşıyaka aşkım ve yüreğim var" diyor. Sonra da ekliyor: "Karşıyakalı olmak bir ayrıcalık... Karşıyaka'ya hizmet de aynen öyle."
Yukarıdaki gerekçeleriye başkan adaylığına soyunmuş. Oldukça da iddialı. "Şu anda ikinci partiyiz. Kalan günlerde birinci olacağız" diyor, başka bir şey demiyor...
Kılıç, 50'li yaşlara yavaş yavaş gelen, ama yarım asıra 3 yılı kalan orta yaşlarda... Evli, biri lise, diğeri de üniversite öğrencisi, doğma büyüme ve hasta KSK'li 2 evlat sahibi.
"Biraz çarşı esnaflığından bahsetsek" diyorum... Söz şimdi MHP Başkan adayında:
"Karşıyaka çarşısında Telekom Bayiliği yapıyorum. Ama, iş adamlığım daha da eski. Trakya Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Makine Bölümünden mezun oldum. Sonra iş hayatına atılarak Maktes Mühendisliği kurdum. Karşıyaka'da binlerce evin kat kaloriferini, güneş enerjisini, doğalgaz dönüşümünü yapan şirketin sahibiyim. "
Kılıç'ın 24. Dönem genel seçimlerinde MHP'den 2. Bölge Milletvekili adayı olduğunu hatırlattıktan sonra, partide İl Başkan yardımcılığı (2012-13), Karşıyaka İlçe Başkanlığı (2013) görevlerinde bulunduğunu da ifade edeyim. "Peki sivil toplum örgütlerinde de faalim" diyen Kılıç'ın bunların nereleri olduğunu kendi ağzından dinleyelim:
"Dersim kurucularından olup, Aksaraylılar Derneği'nde başkanlık görevinde bulundum. Karkad (Karşıyaka Kalkınma Derneği) Yavru Kurt Su Damlası derneklerinde kurucuları arasında yer alıp, yöneteimlerinde çalıştım. Makine Mühendisleri Odası, Karşıyaka Türk Kızılayı, Karşıyaka Spor Kulübü, İzmir Ticaret Odası üyesiyim. Şunun üzerine basa basa söylemek istiyorum. Her görevimde Karşıyakalılığımı ön plana çıkardım. Ben Karşıyaka aşığıyım. Karşıyaka'nın güzellikleriyle mutlu olan, dertleriyle dertlenen, sevinciyle sevinen birisiyim. Başkanlığa da; adil, açık, üretken, insana saygılı bir yönetim için talip oldum."
MHP adayımızı "ordan burdan" sözlerle ısındırmaya çalışırken, inanın ateş gibi, oldu.
Şimdi bırakayım o anlatsın:
"Yapacaklarımız, projelerimiz o kadar çok. Hangisinden başlasam. Çocuklarımızın sosyalleşmeleri için ücretsiz sosyal tesisler, kulüpler, spor alanları, kurslar, etüt merkezleri açacağız. Eğitim için ücretsiz spor, müzik, dans, sanat kursları düzenleyeceğiz. İhtiyaç sahiplerine burs vereceğiz. Yaşlılarımız, engellilerimiz için hayatı kolaylaştıracağız. Enerji, alt yapı ve ulaşım sorununu kökten çözeceğiz. Nergiz-Çiğli arasındaki duvara çözüm bulacağız. Sağlık için yepyeni devlet hastanesinin yapılmasına öncü olacağız. Çevre için elimizden geleni yapacağız ve imkanları en iyi şekilde değerlendirip, Yamanlar Dağını albenisi olan şekle dönüştüreceğiz. Karşıyaka'da çöp değil, çiçek kokmasını sağlayacağız. Kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandıracağız. Kadına yönelik meslek ve eğitim çalışmaları yapacağız."
Karşıyaka Spor Kulübü'nün sevdaları arasında yer aldığının üzerini çizen Kılıç, "KSK'yi dünya standartlarında bir kulüp yapacağız" dedi ve ekledi:
"Amatör kulüplerimize rahat çalışma olanakları sunacağız. Gençlerimizi sporun içine çekeceğiz. taraftarlara deplasman maçları için araç temin edeceğiz. Örnekköy'de 35,5 bin kişilik stat yapacağız."
Sosyal Yaşamın önemini de vurgulayan Kılıç, sahil şeridini ailecek gezilecek ve hoşça vakit geçirilecek yer olması için düzenleyerek, çay bahçeleri oluşturacaklarını söyledi. Emeklileri de unutmadıklarını, sahile yazlık sinema kuracaklarını, gençlik, esnaf, eğitim, ilim, çocuk, bilişim, spor, kadın ve hizmet kurultayları yapacaklarını ifade ederek şöyle devam etti:
"Kültür ve turizm de Karşıyaka için çok önemli. Tersane kaldırılıp yat limanı, plaj, otel projemiz mevcut. Takabüsleri (deniz otobüsü) devreye sokup, Tersane-Mavişehir arasında çalıştıracağız. 9 ara durak olacak ve yolcu alacak. Şantiyeden-Yamanlar'a teleferik, Yunuslar'dan Şantiye'ye uçan otobüs hattı kurulacak. Belediye hizmetlerinde de yok yok olacak."
"Bunlar nedir?" dedik ve cevabını aldık:
"İnteraktif Belediyecilik sistemi oluşturulacak. Halkımız oturduğu yerden belediye ile ilgili işlemlerini bilgisayarından yapabilecek. Taşeron işci kalmayacak. Hilal Masası kurulacak, dertler burada çözümlenecek. Hilal Kartları ihtiyaç giderecek. Hilal bursları öğrencilere kullandırılacak. Karşıyaka'ya büyük bir meydan kazandırılacak. Semt pazarı olmayan yerlere bu pazarlar kurulacak. Bospa markalaştırılacak. Nergiz'e cuma günleri üretici pazarı kurulacak. Mahalle bekçileri yeniden işbaşı yapacak."
"Başka..." diyecek oluyorum.
"Koltuğa oturalım gerisi gelir..." diyor...
Bakalım, 30 Mart ne gösterecek?

(Devam edecek)

Yazdır Paylaş
Diğer .AVNİ ERBOY Yazıları