Kimse Duymasın

SON DAKİKA

YÜZÜLEBİLİR KÖRFEZ İÇİN DEV ADIM...

Çiğli Atık Su Arıtma Tesisinin kapasitesini artırabilmek için 30 Ekimde uluslararası ihale var..

YÜZÜLEBİLİR KÖRFEZ İÇİN DEV ADIM...

İzmir BÜyÜkşehir Belediyesi, Çiğli Atık Su Arıtma Tesisinin kapasitesini gÜnde 216 bin metrekÜp daha artırabilmek için 30 Ekimde uluslararası ihaleye çıkıyor.
İzmir BÜyÜkşehir Belediyesi “BÜyÜk Körfez Projesi” kapsamında “yÜzÜlebilir körfez” hedefine ulaşmak için çevre yatırımlarını aralıksız sÜrdÜrÜyor.
Giderek sığlaşan İzmir Körfezini eski gÜnlerine döndÜrmek amacıyla TCDD işbirliği ile rehabilitasyon projesini hayata geçirmek için gÜn sayan İzmir BÜyÜkşehir Belediyesi, bir yandan da Çiğli Atık Su Arıtma Tesisinin kapasitesini artıracak yatırıma başlıyor. Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi 4. Faz İnşaatı için 30 Ekimde İZSU yapım ihalesi gerçekleştirecek. Uluslararası firmaların da katılımına açık olacak ihalenin sonuçlandırılmasının ardından tesisin yapımına başlanacak. Tesis, 780 gÜnde tamamlanacak. Yapım maliyetinin bir kısmı İZSUnun DÜnya Bankası Uluslararası Finans Kurumu IFCden aldığı krediden karşılanacak.
İzmir Körfezinin hayata dönÜşÜnÜ sağlayan BÜyÜk Kanal Projesi kapsamında 2000 yılında hizmete giren Çiğli Atık Su Arıtma Tesisinde halen işletmedeki 3 faz arıtma Ünitelerine ek olarak, saniyede 2.5 metrekÜp atık su arıtma kapasiteli 4. faz inşa edilecek. Mevcut arıtma tesisine eklenecek bu yeni hatla, halen gÜnde 604 bin 800 metrekÜp olan arıtma kapasitesi, gÜnde 216 bin metrekÜp artarak 820 bin 800 metrekÜpe ulaşacak. Yeni hat 1 milyon 80 bin kişiye hizmet edecek. Böylece gÜnde 24 saat kesintisiz olarak çalışan Çiğli Atık Su Arıtma Tesisinde gerekli bakım ve yenilemelerin daha iyi yapılabilmesi ve yağışlı havalarda daha yÜksek debilerde atık su arıtılabilmesi mÜmkÜn olacak. Mevcut arıtma tesisinde olduğu gibi, yeni inşa edilecek arıtma hatlarında da, atık su tamamen biyolojik yöntemlerle arıtılacak ve hiçbir kimyasal madde kullanılmayacak.  
“YÜzÜlebilir Körfez” hedefiyle “BÜyÜk Körfez Projesi”ni başlattıklarını ve Çiğli Atık Su Arıtma Tesisindeki 4. faz Ünitesinin Körfezdeki iyileşmeyi sÜrdÜrmek için önemli bir yatırım olduğunu söyleyen İZSU yetkilileri, “Körfezin yaşama dönmesini sağlayan BÜyÜk Kanal Projesi kapsamında inşa edilen Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi, İzmirin gurur duyduğu bir işletmedir.
Atık su deşarj kalitesi açısından TÜrkiyedeki örneklerinden ileride ve iddialı olan bu tesisi, daha ileri götÜreceğiz. Tesise 4. faz arıtma Üniteleri kazandıracağız” diye konuştu.
İZSU yetkilileri, atık su arıtmalarına yönelik çalışmaların hizmet programlarında öncelikli bir yer tuttuğunu ve Çiğli Atık Su Arıtma Tesisini iyileştirme ve kapasitesini artırma çalışmalarının da bu çerçevede bÜyÜk önem taşıdığını belirtti.

Etiketler :
Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top